Make your own free website on Tripod.com

Posted by on January 29, 2021

W lokalach gastronomicznych odpowiednio wyposażona kuchnia to podstawa. Sprawdź, jakich sprzętów nie powinno w niej zabraknąć i jak uczynić ich dobór opłacalnym.

Dobrze wyposażona kuchnia to kluczowy element każdego lokalu gastronomicznego. To właśnie tam dzieje się magia – kucharze uwijają się w pocie czoła, aby stworzyć dla gości lokalu małe dzieła sztuki na talerzu. Kuchnie różnią się od siebie specyfiką w zależności od rodzaju dań serwowanych przez restaurację, ilości miejsc czy statusu lokalu – inaczej gotuje się w restauracjach wegańskich niż w tych, serwujących przede wszystkim dania mięsne.

Innego wyposażenia wymaga pomieszczenie kuchenne w lokalu z tradycyjną polską kuchnią, niż na przykład w tym, koncentrującym się na kuchni molekularnej.

Jak umiejętnie zaplanować wyposażenie gastronomii

Niezależnie od wszystkich tych zmiennych, kuchnie w większości lokali łączy intensywne tempo pracy. Z tego względu, podczas urządzania kuchni, powinna obowiązywać jedna zasada – funkcjonalność przede wszystkim. Kuchnia w lokalu gastronomicznym nie musi być piękna, powinna natomiast ułatwiać pracę szefom kuchni i ich pomocnikom poprzez odpowiednie wyposażenie gastronomii, jak również ułożenie sprzętów. Przy jej planowaniu, warto zastanowić się nad dziennym przerobem kuchni, aby sprzęty były właściwie dobrane również ilościowo, a nie tylko pod kątem rodzaju. Określenie średniej liczby dziennie wydawanych dań oraz zużywanych składników świeżych, suchych i mrożonych pomoże Ci zadbać o wydajność i zabezpieczenie kuchni.

Urządzenia gastronomiczne – co powinno znaleźć się w Twojej kuchni?

Dobór urządzeń zależy od wielu czynników. Są jednak pewne sprzęty, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć w żadnym lokalu. O jakich mowa?

– piec konwekcyjno-parowy – bardzo wydajne i nowoczesne urządzenie, umożliwiające różnorodną obróbkę termiczną dań. Warto wybrać model, który pozwoli na
przyszykowywanie wielu potraw jednocześnie. Nowoczesne piece wyposażone są w tryb oszczędzania energii;

– zmywarka gastronomiczna – zdecydowanie różni się od zwyczajnej, przeznaczonej do użytku domowego. Przede wszystkim, umożliwia mycie znacznie większej ilości naczyń jednocześnie, co przekłada się na wydajność funkcjonowania lokalu. Po drugie, umożliwia jednoczesne wyparzanie naczyń, które gwarantuje usunięcie wszystkich drobnoustrojów z ich powierzchni.

– szafy i półki ze stali nierdzewnej – niepozorny, ale bardzo istotny element w kuchni przynależącej do lokalu gastronomicznego. Stal nierdzewna może być czyszczona mocnymi detergentami, a kuchenna wilgoć kumulująca się na skutek gotowania, jej niestraszna.

Szukasz wysokiej jakości sprzętu do gastronomii? Sprawdź gastroprodukt.pl

Comments

Be the first to comment.

Leave a Reply


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*